недеља, 20. мај 2012.

Нова уметност?

Музика и сликарство су вероватно најстарије уметности. Још од пећине и племена, човек је се изражавао овим врстама уметности. Дувао је у шупљу коску или грану, гаравио зидове пећине са опиљцима и соком из биљака. Све се то развијало поступно израдом прво инструмената и платна за сликање, да би свој зенит доживело вероватно у време ренесансе.

Књижевност је настала нешто касније, када су изумели глинено писмо, затим се то ширило са проналаском папируса да би прави бум уследио након проналаска штампарске машине. 

Појавиле су се с преласком из деветнаестог у двадесети век нове уметности. Фотографија и филм.
Филм је комбиновао све уметности које су биле пре њега и давао неку њихову чудну мешавину коју је складиштио на покретне траке.

Свака слика, музичко дело, књига, фотографија или филм нису уметничка дела, према томе ни сваки стваралац који се изражава на овај начин, није уметник. Али то не спречава ниједног човека да се бави неким од ових видова уметности, и то не одузима самом стваралаштву назив уметност.

Шта је даље? Да ли има даље? Да ли се може појавити нека нова врста уметности досад невиђена?
Да.

И филм је био новитет невиђен до тог времена па је се човек толико навикао на њега, и изгледа као да је он увек био део његовог живота.

Сагледавајући реално шта би могло бити нешто ново, вероватно би требала да буде мешавина свих ових облика стваралаштва која досада постоје у комбинацији са нечим новим што је ту негде око нас. Једна од централних тема оваквог размишљања је и у Хесеовој "Игри стакленим перлама".



Шта је то што је ту поред нас и што је ново а опет толико смо навикли на то и усвојили га, као да је одувек било ту поред нас? Компјутери.

Браћо и сестре ствараоци измислите неку папазјанију која ће у себи садржати музику, слику и бајтове и ето онога у чему ће уживати наши унуци и унуци наших унука.
Можда су то неке холограмске пројекције, можда компјутерски програми које ће покретати ноте и слике... не знам.

Оно што знам је да сам ја нескромно какав већ јесам дао идеју и осмислио основу те нове уметности двадесетпрвог, двадесетдругог, двадесеттрећег... века и мислим да је сасвим у реду да се таква врста уметности зове по мени.

Рецимо "сићин" што ће се на енглеском читати "ситчин" а на италијанском "ил сичино".
Мислим то су само предлози.

Воли вас и љуби "отац" нове уметнсоти Тхе Бјути Ситча


Нема коментара:

Постави коментар